Gdzie ta awangarda?

dnia

Do Gdańska zawitał Teatr Nowy z Poznania i wystawia kilka swoich sztuk na deskach Teatru Szekspirowskiego. Trójmiejska publiczność miała już okazję zobaczyć jeden ze spektakli -„Dwunastu gniewnych ludzi” w reżyserii Radosława Rychcika

Sztuka na podstawie dobrze znanego scenariusza, realizowanego kilkakrotnie na ekranie (wersja filmowa z 1956 roku została wpisana na listę amerykańskiego dziedzictwa filmowego), to pomysł dosyć ryzykowny. Łatwo popaść w banał, naśladując znany schemat. Mimo to spektakl poznańskiego teatru  cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy już chociażby to, jak szybko sprzedały się bilety na pokaz w Gdańsku. Takie zainteresowanie  nie wzięło się znikąd.

O Rychciku, po sukcesie awangardowych „Dziadów”, których estetyka jest inspirowana pop-artem, zrobiło się głośno. Inscenizacja dramatu Mickiewicza powstała później niż spektakl o dwunastu członkach ławy przysięgłych. Jednak Ci, którzy najpierw widzieli jak reżyser znajduje polskiej historii bliźniaczkę w Ameryce z czasów walki z segregacją rasową, liczą na to, że na „12 gniewnych…” również popatrzył odkrywczym okiem.

Niestety mogą się zawieść. Bo choć to spektakl poprawnie zrealizowany, dobrze zagrany i przyjemny estetycznie, brakuje w nim innowacji, za którą zostały docenione „Dziady”. Przeniesienie kultowego scenariusza filmowego na deski teatru ma sens wtedy, gdy taki zabieg pociąga za sobą nadanie nowych walorów artystycznych. Brak świeżego spojrzenia oznacza w tym przypadku nudę, bo widz ogląda dokładnie to samo, co zna (a przynajmniej powinien) z ekranu.

Ania Gierman
fot. Bartłomiej Jan Sowa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s