Jedyna taka Orkiestra

dnia

[Artykuł]

10 stycznia po raz 24. zabrzmiało tradycyjne, radosne „SIEMA!”. O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy słyszała cała Polska.

Domi Walecka

Finał, jak co roku, przyniósł wiele atrakcji, muzyki, dobrej zabawy i co najważniejsze, dostarczył funduszy na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali. Licząc od pierwszego finału, WOŚP zakupiło już urządzenia warte łącznie około 650 milionów złotych. To ogromna ulga przede wszystkim dla rodzin chorych, którzy nierzadko zawdzięczają nowoczesnej aparaturze życie.

Przez lata Orkiestra grała pod różnymi hasłami, przede wszystkim dla najmłodszych. Wsparła chociażby oddziały diagnostyczne, kardiologiczne i onkologiczne, przeznaczyła pieniądze na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach, leczenie wad wrodzonych i schorzeń laryngologicznych – oraz całej rzeszy innych chorób.

W dniu finału zawsze można spodziewać się rozrywek wszelkiej maści – w Gdańsku tegoroczny koncert na Targu Węglowym odwiedzili między innymi Sound’n’Grace i Natalia Nykiel. Organizowane przy sztabach kawiarenki osładzały mroźny dzień, a licytacje dodawały dreszczyku emocji. Poza wydarzeniami kulturalnymi i imprezami dla najmłodszych była też okazja, by nauczyć się udzielać pierwszej pomocy pod okiem ratownika medycznego.

24. finał to także kolejny pobity rekord – zebrana kwota wynosi powyżej 44 milionów złotych. Na ostateczne rozliczenie musimy poczekać do 8 marca. Po raz czwarty WOŚP wzięła sobie za cel wyposażenie oddziałów geriatrycznych i zapewnienie godnej opieki seniorów, na co przeznaczyła już prawie 50 milionów złotych w ciągu zaledwie 3 lat. Pojawiły się również innowacje, chociażby w postaci wolontariuszy z… terminalami zamiast tradycyjnych puszek! Takiego wolontariusza od innych odróżniał T-shirt z oznaczeniem – aby brak drobnych nie stwarzał problemów. Ale WOŚP można wspierać nie tylko finansowo. Na oficjalnej stronie dostępny jest newsletter informujący o wydarzeniach organizowanych przez fundację.

Warto wspomnieć o serduszkach – najbardziej znanym symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Te złote mają wyjątkową historię – wytapia się je z pierścionków, kolczyków i łańcuszków wrzuconych do puszek wolontariuszy, po czym trafiają na Licytację Najhojniejszych Darczyńców. W archiwach można natknąć się na wyjątkowe niebieskie serduszka, pamiątkę po lipcowej zbiórce „Stop Powodzi” z 2010 roku. Natomiast te najbardziej znane, czerwone, wciąż jeszcze można zobaczyć na ulicach, poprzylepiane do czapek i kurtek, choć od finału minęły już 3 tygodnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s