#Felietonem (1): Dwa symbole

dnia

[FELIETON Kamila Aftyki]

—Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim u dziecka? Znalazłam dwa siwe włosy u córeczki. Białawo-grudkowate są od nasady do trzech czwartych długości, dalej normalne-brązowawe — niepokoi się internautka. To może być wynik starości, choroby lub nagłego nieszczęścia. Wszystko straszne, lepiej więc zapytać o zdanie innych.

Starsza kobieta wie, jak taki znak czasu (umownie osiemnastu lat) u siebie zamaskować. Jeśli podobny feler przytrafia się dziecku, to zazwyczaj usunięcie kilku kłaczków załatwia sprawę. Przejęty rodzic może zgłosić się po poradę eksperta, ale zazwyczaj nie ma powodów do paniki. Cytując budowniczego chcącego zataić przed pracodawcą uchybienia w swojej pracy: spokojnie.

Dziwne rzeczy zdarzyły się w miejscowości Zaatari. Tam od dawna spokojnie nie było, a teraz jeszcze te włosy. Dwa fakty przykuwają uwagę i znacząco odróżniają przypadek omawianej wioski od przypadku 3,5-letniego dziecka zlęknionej forumowiczki. Nie dość, że siwizna w tamtym dalekim zakątku świata jest w stanie pokryć całą głowę dziecka, to jeszcze dolegliwość ta występuje na porządku dziennym. W tym wypadku trudno znaleźć eksperta, który temu zaradzi. Niby włosy można przefarbować, ale istnieje obawa, że to nie zlikwiduje przyczyny.

Wojciech Tochman w swojej pracy zetknął się z wieloma takimi dziećmi. Dodaje, że niektóre w ogóle łysieją, mają też problemy ze spaniem. Śnią im się koszmary, wtedy się moczą, ale to czasem i lepsze niż jawa. W końcu nieprzyjemne sny nie biorą się znikąd.

Chyba nikt nie myśli, by zostać w Zaatari na stałe. I pewnie byliby teraz gdzie indziej, gdyby nie to, że osada jest źle skomunikowana z resztą świata. Ponadto na północ od Zaatari niektórzy obawiają się, że siwizna i inne problemy z nią związane mogłyby przenieść się na tubylców. Ci, co nie boją się mówić, jak jest, zalecają, żeby wyleczyć wszystko na miejscu. Propozycja kwarantanny ma być symbolem dalekowzroczności, tyle że co zrobić z tą siwizną?

Tekst po raz pierwszy wydrukowany w wydaniu 3 #magazynutrójki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s