Zmienić myślenie

dnia

[RELACJA z konferencji TriMUN w dniach 17-19 marca 2016]

Dolary spadające z nieba, terroryści przejmujący władzę nad komputerami, królowa Wielkiej Brytanii przy dźwiękach hymnu swojego kraju. To tylko niektóre z zaskoczeń, jakie czekały na uczestników tegorocznego TriMUNa.

Laura Lenkiewicz

“Dzisiaj spotkaliśmy się tutaj, żeby uczcić wolność i pokój. Naszym obowiązkiem jest działać razem, żeby zrobić wszystko, by podtrzymać te wartości we współczesnym świecie. Musimy sprzeciwić się przemocy, rasizmowi, wojnie. Nie możemy zapomnieć o tych, którzy poświęcili swoje życie, by stworzyć fundament, na którym, my wszyscy, możemy dzisiaj stać. Nie możemy zapomnieć o tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się niesprawiedliwości. Pamiętajmy — w zgodzie trwamy razem, podzieleni upadamy.” To fragment jednego z przemówień otwierających tegoroczne obrady Tricity Model United Nations, symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. 17 marca Muzeum Miasta Gdyni wypełniło się uczniami z różnych miast Polski 
 i Łotwy, reprezentującymi poszczególne państwa będące członkami ONZ. Ambitni, perfekcyjnie przygotowani, z przestudiowanymi programami politycznymi swoich krajów, gotowi wprowadzić zmiany, zmierzyć się z problemami współczesnego świata. Po uroczystych przemówieniach pani wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Agnieszki Orzeszek,  Michała Kossa, nauczyciela III LO, pani Agaty Jasztal, honorowego członka kancelarii Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka
i przewodniczących siedmiu komisji, delegaci wyrazili radość z bycia częścią tegorocznego przedsięwzięcia i zwięźle przedstawili program swoich państw. Resztę dnia spędzili w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, obradując w swoich komitetach.

“Współpraca, zgoda i pokój” — te trzy idee przyświecały uczestnikom w czasie drugiego dnia konferencji TriMUN,
w którym głównym zadaniem młodych polityków było przygotowanie rezolucji. Światowa Organizacja Zdrowia miała znaleźć rozwiązanie problemu coraz częstszego występowania chorób psychicznych w krajach rozwijających się. Rada Gospodarcza i Społeczna zajmowała się walką z nierównością społeczną we wschodniej Azji. Rada Bezpieczeństwa szukała metody na ustabilizowanie sytuacji w Syrii. Rada Praw Człowieka przygotowywała projekt rezolucji, która pomogłaby dyskryminowanym kobietom w Indiach. UNICEF debatował nad problemem małżeństw dzieci. Biuro ONZ do spraw narkotyków i przestępczości musiało zmierzyć się z problemem turystyki seksualnej i prostytucją małoletnich w regionach Afryki i południowo – wschodniej Azji. Delegaci nie tylko wcielali się w rolę reprezentantów poszczególnych państw członkowskich, ale również mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności jako prokuratorzy, adwokaci i sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mieli za zadanie zadecydować o losie Dominica Ongwena, jednego z dowódców Armii Bożego Oporu w Ugandzie. Każdy komitet intensywnie pracował nad wprowadzeniem zmian w życie. Pomimo różnic w poglądach, uczestnicy respektowali zasady kulturalnej dyskusji, nie wchodzili sobie nawzajem w słowo, a w przypadku naruszenia regulaminu obrad byli surowo upominani przez przewodniczących komisji, którzy cały czas czuwali nad przebiegiem obrad. Jednym z najtrudniejszych zadań delegatów było całkowite wyparcie się swoich prywatnych poglądów. Delegaci Indii musieli chwalić tradycję i system kastowy, reprezentanci Laosu bronić ideę państwa socjalistycznego, a politycy Syrii utrzymywać, że prezydent ich kraju, Baszszar-al-Asad wcale nie łamie praw człowieka. Po dziewięciu godzinach intensywnej pracy, młodzi politycy doszli do kompromisu i skończyli prace nad treścią rezolucji.

Nie możemy zapomnieć o tych, którzy poświęcili swoje życie, by stworzyć fundament, na którym, my wszyscy, możemy dzisiaj stać.

Ostatniego dnia Tricity Model United Nations uczestnicy spotkali się na zgromadzeniu ogólnym w Gdyńskim Centrum Filmowym. To właśnie tego dnia odbyło się głosowanie nad rezolucjami, nad którymi pracowano podczas obrad. Każde państwo członkowskie musiało zadecydować o zgodności rezolucji z polityką ich kraju, ocenić swoją zdolność finansową i rozważyć, czy rezolucja naprawdę jest w stanie realnie poprawić warunki bytowe mieszkańców. Pomimo kilku głosów sprzeciwu pięć z sześciu rezolucji zostało uchwalonych.

Tegoroczna konferencja zakończyła się uroczystą ceremonią zamknięcia. Przewodniczący komitetów wraz ze swoimi zastępcami wygłosili przemówienia, w których docenili trud
 sssi zaangażowanie tegorocznych uczestników. Najlepszych z nich wyróżnili nagrodami dla “Wybitnego Mówcy” i “Najlepszego Delegata”.

Tricity Model United Nations po raz siódmy okazało się wspaniałą okazją na wykorzystanie potencjału młodych polityków z Polski i zagranicy. “Wierzę, że słowa są naszą największą bronią. To one mają dużo większą moc niż karabiny maszynowe, czołgi i granaty.” — mówił doktor Michał Koss. Słuszność tych słów udało się potwierdzić delegatom, którzy pokazali, że pokolenie wchodzące w dorosłość nie tylko marzy o zmianie, ale jest gotowa wprowadzić ją w życie.

Tekst po raz pierwszy wydrukowany w trzecim wydaniu #magazynutrójki.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s